Vinaora Nivo Slider
Посета потпредседнице владе Србије Maje Гојковић

Саопштење жирија 2021

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА

ЗА ДОДЕЛУ НАГРАДЕ ДРАИНАЦ ЗА 2021 .

На седници одржаној у Народној библиотеци „Раде Драинац“ издвојене су у ужи избор три књиге:

– Мирослав Алексић – АРАПСКИ КАПРИЧО, Београд: Архипелаг, 2020.

– Јелена Ленголд – МУТНИ НАГОВЕШТАЈ КИШЕ, Београд: Архипелаг, 2020.

– Верољуб Вукашиновић – ТИЛИЋ, Нови Сад: Православна реч, 2020.

Након темељитог разматрања донета је следећа:

ОДЛУКА ЖИРИЈА

Жири за доделу награде ДРАИНАЦ у саставу: Горан Максимовић (председник), Тања Крагујевић (члан) и Драган Огњановић (члан) на седници одржаној 17. августа 2021. године донео је једногласну одлуку да овогодишњу Драинчеву награду добије Верољуб Вукашиновић за збирку песама Тилић коју је објавила Православна реч из Новог Сада 2020. године.

Вукашиновић улази у ред најизразитијих лиричара српског језика а награђена књига „Тилић“ показује песникову способност да води креативан дијалог са људима и биљкама, са стварима које га окружују и са сопственом душом која је неисцрпни извор песничког надахнућа. Захваљујући томе суочава нас са неприметним или скрајнутим појавама а изнад свега са префињеним људским емоцијама и изразитим човекољубљем. У том дијалогу Вукашиновић остварује један потпуно нов лирски свет и песнички језик који нас враћа у дубине нашега митског постојања и живу везу између прошлости и садашњости.

Жири:

Горан Максимовић (председник)